+90 542 657 4071 info@umutsoket.com

BASAMAK TAŞI

0
BASAMAK TAŞI
BASAMAK TAŞI
Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

304

Bütün üretimi yapılan malzemeler gibi bu ürününde ham maddesi aynıdır. Ham madde aynı olması malzemenin kalitesinin üst düzeyde olmasını sağlamaktadır. Bu noktada üretim aşamasında farklılık ve kullanılan blok andezit büyüklüğü değişmektedir. Bu noktada bir merdiven taşı genelde uzun ve profilli olarak tercih edilir. Ancak yer döşemesinde kullanılan malzeme için bu özelliklerin hiç biri kullanılmaz. Bu noktada andezit basamak taşı bloğu diğerlerinde farklılık gösterir. Gelen bloklar stok alanda her ürün için ayrı olarak ayrılır. Bu ayrımda kalite düzeyinde farklılık yoktur. Önemli olan malzemenin metraj ve ebatlarıdır. Ustalarımız bu noktada özellikle ayrım yaparak ham maddeleri ayırmaktadır. Sonrasında müşterilerimizin istekleri doğrultusunda ebatlar belirlenir. Bu noktada müşteri ölçüleri referans olarak kabul edilir ve üretime başlanır. Üretimi yapılacak andezit basamak taşı uzunluğu serbest boy ve standart boy olarak özellikle kesilir. Standart boylarda malzeme fazlası artmaktadır. İstenen ölçüler elektronik sayıcılı kesim makinelerinde kesimi yapılmaktadır. Bu ürünün blok maddesinin özellikleri şu şekilde olmalıdır.

Ham madde uzun olmalıdır. Bu uzunluk ebatların istediği ölçüleri kurtarmalıdır. Bu şekilde istenen uzunlukta malzeme üretimi yapılacaktır.
Ham madde boy olarak kısa olmalıdır. Bunun nedeni üretim sırasında calışanların uzun malzemeyi ne kadar alttan alırsa o kadar rahat üretim yapacaklardır. Bu rahat üretim metraja yansıyacaktır.

Ham madde tek pare olmalıdır. Bunun nedeni uzunluklar standart olması durumunda parça çıkması ölçülerin alınmasını engellecektir.
Bu özellikler andezit basamak taşı bloğunda mutlaka bulunması gereken özellikler olarak göze çarpmaktadır. Bu özelliklere ek olarak bir çok özellikten bahsetmek mümkündür. Ancak  bu noktada bilinmesi gereken en önemli özellikler bunlardır. Blok  andezit kesimi istenen ebatlara göre yapıldıktan sonra düzenli olarak stok yapılmaktadır. Bu stok işlemi yapılan ürünler forkliftler vasıtasıyla bantlı pah ve profil makinelerine sevk edilir.  Bu noktada makine kullanımını yapan iki arkadaşımız burada malzemelere istenilen özelliklere göre pah veya profil işlemi yapmaktadır. Bantlı sistemin sonunda andezit basamak taşı üretimi tamamlanmaktadır. Üretimi yapılan ürünlere tek olarak yüksekliğini verecek rıhtlar eklenmelidir. Bu malzeme mutlaka üç santimetre kalınlığında olmalıdır. Bu şekilde üretimi yapılan andezit basamak taşı düzenli olarak dizilmelidir. Bu dizilim sonrasında streçlerle sarılarak çelik halatlarla bağlanmalıdır. Bu şekilde istenilen her yere sevkiyatı gerçekleştirilebilir. Bu başlığımızdan sonra üretimi yapılan ürünün nasıl uygulaması yapılması gerektiği ve nelere dikkat edilmeli bunlar hakkında bilgiler vereceğiz.