+90 542 657 4071 info@umutsoket.com

BORDÜR

0
ÜRÜN KATALOĞU
ÜRÜN KATALOĞU
Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

313

Bordür taşında oluk kullanılacağında herhangi bir yolun veya otoparkların çevresinde inşa edilir. Bu taş sadece lotun sınırlarını çizmekle kalmaz, aynı zamanda döşenen yapının sağlam bir biçimde bütünlüğünü korur ve kaldırımın genişlemesini veya bozulmasını önlemek için bir duvar vazifesi görür.

Örneğin asfalt döşeme bir yolun kenar sınırlarını kendi başına koruma imkânı yoktur. Genellikle de asfaltın herhangi bir deformasyon durumunda ilk önce kenarlarından parçalandığı gözlenir. Yol kenarları asfaltın en zayıf noktalarıdır ve araçlar üzerlerinden geçtikçe döşenen yapıdaki esneme dışarı doğru gerçekleşir. Bu da yol kenarındaki yapısal bozulmaların başlıca sebeplerinden biridir.

Bunların dışında kaldırımlarla inşa edilen çoğu drenaj sistemi oluklara ve olukların akış yönüne göre tasarlanmıştır. Beton asfalttan çok daha hassas bir biçimde döşenebilir, yüzeyi düz olanlar kendiliğinden drenaj özelliğine uygun bir yapıya sahip olabilir. Asfalt da genellikle kaldırım ve olukların akış yönü olarak belirlendiği tasarımlarla döşenir. Böylece drenaj sisteminin, havzada veya başka bir çıkış noktasında sonlanması sağlanmış olur.