+90 542 657 4071 info@umutsoket.com

ŞÖMİNE

0
ÜRÜN KATALOĞU
ÜRÜN KATALOĞU
Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

260

Şömine (Fransızca: cheminée) mekânları ısıtmak, ve bazen yöresel olarak yemek pişirmek vb. amaçlarla içinde ateş yakılan bir bölmeye sahip olan mimari yapı ögesidir.Şömine iç mekanlarda, daha çok salonlarda kullanılan, giderek çalışma odası, ofis ve işyerlerinde’de kullanılmaya a başlayan, bir ısınma aracıdır. Modern kültürde şöminelerin yapıların içlerinde, en çok vakit geçirilen alanlarda bulunsa da pek çok yerde ev dışında ya da avlularda dekoratif amaçlarla kullanıldığı görülebilir.

Şöminenin tarihi ilk insanın yıldırım düşmesi ile yanan ağaçlardan bildiği ve korktuğu ateşi, vahşi hayvanları korkutmak için mağarasının veya sığınağının önünde kullanmasıyla başlar. İnsanoğlu için sezgilerinden sonra aklını kullanmaya başladığı ilk olaydır ateş. Önce korunmak için sonra pişirmek için kullanır ateşi, ateşe düşen bir hayvanın etini yiyerek, pişmiş etin lezzetini keşfeder, sonra ısınmanın zevkine varır ve sığınağında da yakmaya başlar. 1678 yılında İngiltere Kralı II. Charsles’ın yeğeni Prens Ruppent’in şöminelerde hava akımı ve bugunku baca sistemine yakın baca geliştirmesi şömine’de büyük gelişmelere neden olmuştur.

Asırlardır insanoğlunun tek aracı olan şömine uzun zaman hiç gelişmeden kendini korurken son 20 yılda teknoloji ile de tanıştı ve teper mi , tüter mi tartışmaları yerine tutuşturmayı bile kendi yapan, çift cıdarlı, ısı odalı, ister açık ister kapalı kullanılan şömine hazneleri üretilmeye başlandı.

Çalışma özellikleri:

Tavsiye edilen yakıtlar; Ürünlerimiz sadece odun yakmak için tasarlanmıştır. Meşe, gürgen, kayın, vb. Sert ağaçlar yumuşak ağaçlara göre tercih edilir; kavak, söğüt, vb. çok şiddetli olarak yandıklarından reçineliler tavsiye edilmezler. Sadece nem oranı %20’nin altında olan kuru ağaç kullanın (bunun anlamı, kesildikten sonra kapalı ve iyi havalandırılan bir yerde 2 yıl bektilmiş ağaç demektir.) Yeni kesilmiş ağacın verimi daha düşüktür ve daha çok katran oluşmasına neden olur, bundan başka yeni kesilmiş veya kurumamış ağaç, ateşi boğarak anormal bir katran birikimine yol açar.

Kullanılması yasaklanmış yakıtlar: Sert mineral yakıtlar örneğin kömür, her türlü plastik vb. Yanma veya yakmayı kolaylaştırmak için yağ, alkol, akaryakıt, vb.. gibi kimyasal madde ve sıvıların kullanılması kesinlikle yasaktır.

Odun doldururken kapağı yavaşca açınız, baca klapesi olan sistemlerde klapeyi açınız. Normal maksimum odun doldurma kapasitesi: 12 ile 15 cm çapında 4 veya 5 kütük.

Şömine Çevrecidir.

Şömine’de Yakılan Odun, ormanları gençleştirmek ve yangından korumak için kesilen kurumuş ağaçlar ve budanan ağaç dallarıdır.

EVİNİZE SICAKLIKLA GELEN MODERNLİĞİ YAŞATMAK İÇİN İSTEDİĞİNİZ ŞÖMİNEYİ SEÇEREK KEYFİNİ ÇIKARABİLİRSİNİZ